Pravidlá Čuhar´s Indoor Streetball II.

Hrajú dve družstvá, a to traja na troch. Družstvo tvoria 3 hráči a jeden náhradník (prípadne 2 náhradníci po dohode s organizátorom), pričom každý zápas musia začať 3 hráči družstva v čase určenom organizátormi. Pri porušení tohto pravidla nasleduje kontumácia zápasu v neprospech neprítomného družstva výsledkom 10:0 a bez priznania bodu za prehru. Družstvá sú povinné sledovať si svoj rozpis zápasov a dodržiavať ho, povinnosťou družstva je byť prítomné na príslušnom ihrisku najneskôr počas zápasu, ktorý podľa rozpisu predchádza zápasu družstva.

Každý hráč môže byť v jednej kategórii členom len jedného družstva.

Kôš má hodnotu 1 bod a ak bol dosiahnutý spoza trojkového oblúka 2 body. Kôš pri voľnom hode (šestka) má hodnotu 1 bod. Kôš dosiahnutý čisto dievčenským/ženským družstvom má hodnotu 2 body resp. 3 body, trestný hod má hodnotu 1 bod.

Pred začiatkom zápasu sa družstvá rozcvičia, pričom čas na rozcvičku je max 3 minúty. Zápas sa začína losovaním kapitánov družstiev o loptu. Hra sa začína spoza trojkového oblúka. Situácie, ktoré vedú k rozskoku sa neriešia podľa striedavého držania lopty, ale loptu vždy získava brániace družstvo.

Zápas sa končí dosiahnutím 12 bodov alebo uplynutím hracieho času, ktorý je 10 min. hrubého času. V prípade nerozhodného stavu po uplynutí hracieho času nasleduje „šestkový rozstrel“ – každé družstvo oznámi pozorovateľovi poradie hráčov, v ktorom budú hádzať trestné hody, a kapitáni družstiev žrebom rozhodnú o tom, ktoré družstvo začne hádzať prvé. Nasleduje rozstrel systémom „kráľ strelcov“, t. j. družstvá sa pri hádzaní trestných hodov striedajú vždy po jednom hráčovi, pričom ak jeden zo súperiacej dvojice svoj trestný hod premenil a pokus protihráča bol neúspešný, víťazí družstvo úspešného strelca.

Po koši hra pokračuje bez prerušenia, družstvo, ktoré inkasovalo, musí loptu rozohrať za trojkový oblúk a odtiaľ pokračovať v hre. Kontrola lopty družstvom začína, keď hráč tohto družstva má živú loptu pod kontrolou, t. j. drží loptu alebo dribluje s loptou. Lopta je rozohraná za trojkový oblúk vtedy, keď hráč s loptou má obidve nohy súčasne za trojkovým oblúkom.

Družstvo, ktoré skórovalo (brániace), sa nesmie dotknúť lopty pokiaľ súper nezíska kontrolu nad loptou a je v území útočného oblúka (polkruh bez prerážania), pričom brániace družstvo nesmie vstúpiť do územia útočného oblúka. Družstvo, ktoré inkasovalo (rozohrávajúce), je povinné dostať loptu z územia útočného oblúka najneskôr do 5 sekúnd po inkasovanom koši. Ak skórujúce družstvo odrazí loptu po koši a znemožní tým rozohrávajúcemu družstvu plynulo pokračovať v hre rozohratím lopty, proti skórujúcemu družstvu bude nariadená technická chyba (poškodené družstvo hádže jeden trestný hod a má loptu opäť k dispozícii (rozohranie checkom). V prípade, že brániace družstvo získa kontrolu nad loptou po jej rozohratí z územia útočného oblúka avšak pred tým ako sa lopta dostane za trojkový oblúk, môže brániace družstvo skórovať bez toho aby rozohralo loptu za trojkový oblúk.

Po akomkoľvek inom prerušení hry sa hra začína tzv. „checkom". Útočiaci hráč vyjde za trojkovú čiaru, obranca ostáva naopak v území ohraničenom trojkovou čiarou. Útočník prihrá loptu obrancovi, ten mu ju v zápätí prihráva späť a začína sa hrať.

Ak brániace družstvo získa loptu (vypichnutím, obranným doskokom po neúspešnej streľbe súpera, autovým vhadzovaním po strate lopty súpera), nesmie strieľať, ale musí loptu dostať za trojkový oblúk a odtiaľ rozohrať. Porušenie tohto pravidla má za následok nepriznanie dosiahnutého koša a stratu lopty pre strieľajúce družstvo.

Útočiace družstvo má na útok čas 15 sekúnd. V kategórii do 14 rokov sa čas na útok nemeria.

Každé družstvo má v každom zápase právo na jeden oddychový čas v trvaní 30 sekúnd, ktorý si však môže vybrať len pri prerušení hry. Plynutie hracieho času je počas oddychového času prerušené.

Striedanie je možné iba pri prerušení hry.

Faulovaný hráč si faul hlási sám. Očakáva sa spravodlivý prístup, pri ktorom budú obe družstvá uznávať svoje fauly. Ak bol hráč faulovaný pri streľbe a padol kôš, kôš platí a skórujúci hráč získava 1 trestný hod, po ktorom hra pokračuje ďalej. Po 7. faule družstva nasleduje zmena – po každom ďalšom faule na hráča s loptou má útočiace družstvo trestný hod (ak je hráč faulovaný pri streľbe spoza trojkového oblúka, hádže 2 trestné hody). Po nepremenenom trestnom hode sa lopta doskakuje a pokračuje sa v hre.

Ostatné pravidlá sú podľa platných pravidiel FIBA.

Pozorovateľ, ktorý je prítomný na každom zápase a jeho úlohou je počítať skóre, merať čas a rátať fauly družstva, nie je klasickým rozhodcom, rozhoduje len v prípade sporu. Verdikt pozorovateľa je konečný. V prípade sporných situácii družstvo zastupuje len jeho kapitán. Ak sa pokračuje v hre, spor sa pokladá za vyriešený. Ak sa zápas pritvrdí, zápas je vyrovnaný alebo nervózny, pozorovateľ má právo viesť zápas ako klasický rozhodca, teda bude pískať každý faul, resp. technický priestupok.

Ak sa niektorý hráč alebo tím správa nešportovo (napr. odkopnutie lopty, slovné provokácie, vulgárne výrazy, osočovanie protihráča, nadávanie pozorovateľovi), pozorovateľ takéto správanie posúdi ako nešportovú chybu, čo má za následok 2 trestné hody a následné rozohranie lopty checkom v prospech poškodeného tímu. Plynutie hracieho času je v takomto prípade prerušené. To isté platí aj v prípade nešportovej chyby – faulu.

Po dvoch nešportových chybách v jednom zápase je hráč vylúčený z hry do konca zápasu, pričom v prípade opakovaného vylúčenia hráča do konca zápasu je automaticky vylúčené z turnaja celé družstvo.

Hráči ani pozorovateľ nemajú právo meniť pravidlá turnaja.

Prípadné protesty rieši s konečnou platnosťou organizátor. Pri podaní protestu zloží protestujúci zálohu vo výške 20 €, ktorá mu v prípade uznania protestu bude vrátená. V prípade neuznania protestu bude záloha pripísaná k výťažku z turnaja, ktorý bude venovaný Lige proti rakovine.

Organizátor si vyhradzuje právo na výklad pravidiel turnaja a ich zmenu.